رمزارز(ارز دیجیتال) چیست؟

ارز دیجیتال پول دیجیتال غیرمتمرکزی است که مبتنی بر فناوری بلاک چین است. شاید با محبوب ترین رمزارز ها مانند بیت کوین و اتریوم آشنا باشید، اما بیش از 5000 ارز دیجیتال مختلف در گردش هستند!!!

 

 ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

رمزارز چیست؟ - تعریف ارز دیجیتال

ارز دیجیتال یک وسیله مبادله دیجیتال، رمزگذاری شده و غیرمتمرکز است. برخلاف دلار آمریکا یا یورو، هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که ارزش یک ارز دیجیتال را مدیریت و حفظ کند. در عوض، این وظایف به طور گسترده در بین کاربران یک ارز دیجیتال از طریق اینترنت توزیع می شود.

 

شما می توانید از رمزنگاری برای خرید کالاها و خدمات معمولی استفاده کنید، اگرچه اکثر مردم در سایر دارایی ها مانند سهام یا فلزات گرانبها، سرمایه گذاری می کنند. در حالی که ارز دیجیتال یک کلاس دارایی جدید و هیجانانگیز است، خرید آن میتواند مخاطرهآمیز باشد، زیرا برای درک کامل نحوه عملکرد هر سیستم باید تحقیقات کافی انجام دهید.

 

بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود که اولین بار توسط ساتوشی ناکاموتو در مقاله ای با عنوان «بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» در سال 2008 مطرح شد. ناکاموتو این پروژه را «یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر اثبات رمزنگاری به جای اعتماد» توصیف کرد.

 

این اثبات رمزنگاری به شکل تراکنش هایی است که در یک بلاک چین تأیید و ثبت می شوند.

 

 بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک دفتر کل باز و توزیع شده است که تراکنش ها را در کد ثبت می کند. در عمل، کمی شبیه یک دسته چک است که در کامپیوترهای بیشماری در سراسر جهان توزیع شده است. تراکنشها در «بلوکهایی» ثبت میشوند که سپس در «زنجیرهای» از تراکنشهای ارزهای دیجیتال قبلی به هم مرتبط میشوند.

 

 بوچی اوکورو، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران صرافی کریپتوکارنسی آفریقایی Quidax، می گوید: کتابی را تصور کنید که در آن هر چیزی را که برای آن خرج میکنید یادداشت کنید. “هر صفحه شبیه یک بلوک است و کل کتاب، گروهی از صفحات یک زنجیره بلوکی است.”

 

با بلاک چین، هرکسی که از ارز دیجیتال استفاده می کند، نسخه مخصوص به خود را از این کتاب برای ایجاد یک رکورد تراکنش یکپارچه دارد. نرم افزار هر تراکنش جدید را به محض وقوع ثبت می کند و هر کپی از بلاک چین به طور همزمان با اطلاعات جدید به روز می شود و همه سوابق یکسان و دقیق نگه می دارد.

 

برای جلوگیری از تقلب، هر تراکنش با استفاده از یکی دو روش اصلی اعتبارسنجی بررسی میشود: اثبات کار یا اثبات سهام.

 

اثبات کار در مقابل اثبات سهام

اثبات کار و اثبات سهام دو تکنیک اعتبارسنجی متفاوتی هستند که برای تأیید تراکنشها قبل از اضافه شدن به یک بلاک چین استفاده میشوند و به تأییدکنندگان با ارزهای دیجیتال بیشتر پاداش میدهند. رمزارزها معمولاً از اثبات کار یا اثبات سهام برای تأیید تراکنش ها استفاده می کنند.

 

 اثبات کار

  مدیر رسانه‌های اجتماعی در Simon Oxenham می‌گوید: «اثبات کار روشی برای تأیید تراکنش‌های یک بلاک چین است که در آن یک الگوریتم یک مسئله ریاضی را ارائه می‌کند که رایانه‌ها برای حل آن تلاش می‌کنند».

 

هر رایانه شرکت کننده، که اغلب به عنوان «ماینر» شناخته می شود، یک پازل ریاضی را حل میکند که به تأیید گروهی از تراکنش‌ها کمک میکند که به آن بلوک می‌گویند، سپس آنها را به لجر بلاک چین اضافه میکند. اولین رایانه ای که این کار را با موفقیت انجام می دهد با مقدار کمی ارز دیجیتال به خاطر تلاش هایش پاداش می گیرد.

 

این مسابقه برای حل پازل های بلاک چین می تواند به مقدار زیادی انرژی و برق کامپیوتر نیاز داشته باشد. در عمل، این بدان معناست که ماینرها ممکن است پس از در نظر گرفتن هزینه‌های انرژی و منابع محاسباتی، حتی با ارز دیجیتالی که برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها دریافت میکنند، شکست بخورند.

 

 اثبات سهام

برای کاهش قدرت لازم برای بررسی تراکنش ها، برخی از ارزهای دیجیتال از روش اثبات سهام استفاده میکنند. با اثبات سهام، تعداد تراکنش‌هایی که هر فرد میتواند تأیید کند، محدود به مقدار رمزارز هایی است که میخواهد «شرکت کند» یا به‌طور موقت در گاوصندوق عمومی قفل شود تا شانس شرکت در فرآیند را داشته باشد. اوکورو میگوید: «این تقریباً مانند وثیقه بانکی است. هر فردی که در ارزهای رمزنگاری شده به اشتراک می گذارد، واجد شرایط تأیید تراکنش‌ها است، اما شانسی که برای انجام این کار انتخاب می شوید، با مبلغی که پیشبینی می کنید، افزایش می یابد.

 

 Anton Altement، مدیر عامل Osom Finance می گوید: «از آنجایی که اثبات سهام، حل معادلات انرژی بر را حذف می کند، بسیار کارآمدتر از اثبات کار است، و زمان تأیید/تأیید سریع تر تراکنش ها را امکان پذیر می کند.

 

اگر یک مالک سهام (که گاهی اوقات اعتباردهنده نامیده می شود) برای اعتبارسنجی گروه جدیدی از تراکنش‌ها انتخاب شود، به آنها ارز رمزنگاری شده پاداش داده می‌شود که احتمالاً به میزان کل کارمزد تراکنش‌ها از بلوک تراکنش‌ها انجام می‌شود. برای جلوگیری از تقلب، اگر انتخاب شوید و تراکنش‌های نامعتبر را تأیید کنید، بخشی از آنچه را که در آن شرط کرده‌اید را از دست می‌دهید.

 

 نقش اجماع در رمزنگاری

رمزارز چیست؟ - تعریف ارز دیجیتال

هم اثبات سهام و هم اثبات کار به مکانیسم های اجماع برای تأیید تراکنش ها متکی هستند. این بدان معناست که در حالی که هر یک از کاربران جداگانه برای تأیید تراکنش ها استفاده می کند، هر تراکنش تأیید شده باید توسط اکثر دارندگان دفتر بررسی و تأیید شود.

 

به عنوان مثال، یک هکر نمی تواند دفتر کل بلاک چین را تغییر دهد مگر اینکه با موفقیت حداقل 51 درصد از دفتر کل را با نسخه جعلی خود مطابقت دهد. مقدار منابع لازم برای انجام این کار، تقلب را بعید می کند.

 

چگونه می توانید ارز دیجیتال را استخراج کنید؟

رمزارز چیست؟ - تعریف ارز دیجیتال

ماینینگ نحوه انتشار واحدهای جدید ارز دیجیتال در جهان است که عموماً در ازای اعتبارسنجی تراکنش‌ها انجام می‌شود. در حالی که از نظر تئوری برای افراد معمولی امکان استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما در اثبات کار، استخراج ارز هایی مانند بیت‌کوین دشوارتر می‌شود.

 

 اسپنسر مونتگومری، بنیانگذار Uinta Crypto Consulting می گوید: «با رشد شبکه، استخراج بیت کوین پیچیده تر می شود و به قدرت پردازش بیشتری نیاز است. مصرف‌کننده معمولی قبلاً می‌توانست این کار را انجام دهد، اما اکنون بسیار گران است. افراد زیادی هستند که تجهیزات و فناوری خود را برای برتری در رقابت بهینه کرده اند.»

 

و به یاد داشته باشید: بیت کوین به انرژی زیادی برای استخراج نیاز دارد. تخمین زده می شود که 0.21 درصد از کل برق جهان، صرف تامین انرژی مزارع بیت کوین می شود. این تقریباً همان مقدار انرژی است که سوئیس در یک سال استفاده می کند. تخمین زده می شود که اکثر ماینرهای بیت کوین در نهایت از 60 تا 80 درصد درآمدی که از استخراج به دست می آورند برای پوشش هزینه های برق استفاده می کنند.

 

در حالی که برای یک فرد معمولی غیرعملی است که از طریق استخراج، ارز دیجیتال به دست بیاورد، مدل اثبات سهام به روش محاسباتی پرقدرت کمتری نیاز دارد زیرا اعتبار سنجی ها به صورت تصادفی بر اساس مقدار سهام انتخاب می شوند. با این حال، برای مشارکت نیاز دارد که قبلاً یک ارز دیجیتال داشته باشید.

 

 

چگونه می توان از ارز دیجیتال استفاده کرد؟

شما می‌توانید از ارز دیجیتال برای خرید استفاده کنید، اما این یک روش پرداخت با پذیرش جریان اصلی نیست. تعداد انگشت شماری از خرده فروشان آنلاین مانند Overstock.com بیت کوین را می پذیرند، اما از حد معمول فاصله زیادی دارد.

 

تا زمانی که کریپتو به طور گسترده پذیرفته نشود، می توانید با مبادله ارز دیجیتال از طریق کارت هدیه، محدودیت های فعلی را برطرف کنید. به عنوان مثال، در eGifter، می‌توانید از بیت‌کوین برای خرید کارت‌های هدیه برای Dunkin Donuts، Target، Apple و سایر خرده‌فروشان و رستوران‌ها استفاده کنید. همچنین ممکن است بتوانید برای خرید ارز دیجیتال از یک کارت نقدی استفاده کنید. در ایالات متحده، می‌توانید برای کارت BitPay ثبت‌نام کنید، یک کارت نقدی که دارایی‌های رمزنگاری شده را برای خرید به دلار تبدیل می‌کند، اما برای مثال، سفارش کارت و استفاده از آن برای برداشت‌های خودپرداز، هزینه‌هایی دارد.

 

همچنین می توانید از رمزنگاری به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری جایگزین خارج از سهام و اوراق قرضه استفاده کنید. دیوید زیلر، کارشناس ارزهای دیجیتال و ویراستار سایت خبری مالی مانی مورنینگ، می‌گوید: «معروف‌ترین رمزارز (بیت‌کوین)، یک ارز امن و غیرمتمرکز است که مانند طلا به یک چیز ارزشمند تبدیل شده است. برخی از مردم حتی از آن به عنوان “طلای دیجیتال” یاد می کنند.”

 

 نحوه استفاده از ارز دیجیتال برای خرید ایمن

استفاده از رمزنگاری برای خرید ایمن بستگی به چیزی دارد که قصد خرید آن را دارید. اگر می‌خواهید ارز دیجیتال را در خرده‌فروشی خرج کنید که مستقیماً آن را قبول نمی‌کند، می‌توانید از یک کارت نقدی ارز دیجیتال مانند BitPay استفاده کنید.

 

اگر می‌خواهید به شخص یا خرده‌فروشی که ارز دیجیتال را می‌پذیرد، پول پرداخت کنید، به یک کیف پول رمزنگاری نیاز دارید که یک برنامه نرم‌افزاری است که با بلاک چین تعامل دارد و به کاربران امکان ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال را می‌دهد.

 

برای انتقال پول از کیف پول خود، می توانید کد QR گیرنده خود را اسکن کنید یا آدرس کیف پول او را به صورت دستی وارد کنید. برخی از خدمات با اجازه دادن به شما برای وارد کردن شماره تلفن یا انتخاب مخاطب از تلفن خود، این کار را آسان تر می کنند. به خاطر داشته باشید که معاملات آنی نیستند، زیرا باید با استفاده از اثبات کار یا اثبات سهام تأیید می شوند. بسته به ارز دیجیتال، ممکن است بین 10 دقیقه تا دو ساعت طول بکشد.

 

با این حال، این زمان تاخیر بخشی از چیزی است که تراکنش‌های رمزنگاری را ایمن می‌کند. «بازیگر بدی که سعی می‌کند یک تراکنش را تغییر دهد، «کلید» نرم‌افزاری مناسبی نخواهد داشت، به این معنی که شبکه تراکنش را رد می‌کند. زیلر می گوید، این شبکه همچنین از هزینه های مضاعف نظارت و از آن جلوگیری می کند.

 

چگونه روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

ارز دیجیتال را می‌توان در صرافی‌های ارزهای دیجیتال مانند رمزنگار خریداری کرد. با این وجود، مراقب کارمزدها باشید، زیرا برخی از این صرافی‌ها هزینه‌های بسیار بالایی را در خریدهای رمزارز دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، کوین بیس 0.5 درصد از خرید شما را به اضافه کارمزد ثابت 0.99 تا 2.99 دلار بسته به اندازه تراکنش شما دریافت می کند.

 

برخی از پلتفرم‌های کارگزاری – مانند رابین هود، رمزنگار، وبول و eToro – به شما امکان سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را می‌دهند. آنها توانایی تجارت برخی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، اتریوم و دوج کوین را ارائه می دهند، اما ممکن است محدودیت هایی نیز داشته باشند.

 

 زایلر می‌گوید: «زمانی خرید نسبتاً دشوار بود، اما اکنون حتی برای مبتدیان، خرید رمزارز ها نسبتاً آسان است. صرافی رمزنگار به افراد غیر فنی پاسخ می دهد. ایجاد یک حساب در آنجا و پیوند آن به یک حساب بانکی بسیار آسان است.»

 

بهتر است به خاطر داشته باشید که خرید ارزهای دیجیتال به صورت جداگانه کمی شبیه خرید سهام بورس است. به جای خرید فقط امنیت، بهتر است. خریدهای خود را در گزینه های مختلف تقسیم کنید.

 

 

اگر می‌خواهید به بازار رمزارز ها ورود کنید، ممکن است در سهام شرکت‌های کریپتو سرمایه‌گذاری کنید. Zeiler می‌گوید: «همچنین چند سهام استخراج بیت‌کوین مانند Hive Blockchain (HIVE) وجود دارد. اگر می‌خواهید با ریسک کمتری در معرض رمزارز ها قرار بگیرید، می‌توانید در شرکت‌های بزرگی سرمایه‌گذاری کنید که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند، مانند IBM، بانک آمریکا و مایکروسافت.

 

 

 آیا باید روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرد؟

سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال

کارشناسان نظرات متفاوتی درباره سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال دارند. از آنجایی که کریپتو یک سرمایه گذاری بسیار سوداگرانه است، با پتانسیل نوسانات شدید قیمت، برخی از مشاوران مالی به هیچ وجه این نوع سرمایه گذاری را به مردم توصیه نمی کنند.(سرمایه گذاری با دانش و آگاهی)

 

به عنوان مثال، ارزش بیت کوین در طول سال 2020 تقریباً چهار برابر شد و سال را بالای 28900 دلار به پایان رساند. تا آوریل 2021، قیمت بیت کوین نسبت به زمانی که سال را شروع کرده بود، بیش از دو برابر شده بود، اما تمام این سودها تا جولای از بین رفته بود. سپس بیت کوین دوباره بیش از دو برابر شد و در 10 نوامبر 2021 به بالای 68990 دلار رسید – و سپس در پایان سال 2021 به حدود 46000 دلار کاهش یافت. همانطور که می بینید، ارزهای دیجیتال می توانند بسیار بی ثبات باشند.

 

به همین دلیل است که پیتر پالیون، یک برنامه‌ریز مالی معتبر (CFP) در ایست نورویچ، نیویورک، فکر می‌کند که حفظ ارزی که توسط یک دولت حمایت می‌شود، مانند دلار آمریکا، ایمن‌تر است.

 

 پالیون می گوید: «اگر دلار آمریکا در ذخایر نقدی خود دارید، می دانید که می توانید وام مسکن خود را پرداخت کنید، می توانید قبض برق خود را بپردازید. وقتی به ۱۲ ماه گذشته نگاه می کنید، بیت کوین اساساً شبیه آخرین EKG من است و شاخص دلار آمریکا کم و بیش یک خط صاف است. چیزی که 50 درصد کاهش پیدا کند، با پیش‌بینی حدس و گمان مناسب نیست.»

 

گفته می شود، برای مشتریانی که به طور خاص به ارزهای دیجیتال علاقه مند هستند، CFP Ian Harvey به آنها کمک می کند تا مقداری پول در آن سرمایه گذاری کنند. هاروی می‌گوید: «وزن در پورتفولیوی مشتری باید به اندازه‌ای باشد که معنادار باشد و در صورتی که سرمایه‌گذاری به صفر برسد، برنامه بلندمدت آن‌ها از مسیر خارج نشود».

 

 

در مورد میزان سرمایه گذاری، هاروی با سرمایه گذاران صحبت می کند که در صورت انجام سرمایه گذاری به سمت جنوب، چند درصد از پرتفوی خود را از دست می دهند. او می گوید: «می تواند 1 تا 5 درصد باشد، می تواند 10 درصد باشد. “این بستگی به این دارد که آنها در حال حاضر چقدر دارند و از منظر ضرر چه چیزی واقعاً برای آنها در خطر است.”