سیاست‌های پولی سخت‌تر بر دارایی‌های دیجیتال مانند کریپتو فشار می‌آورد، بیت‌کوین در چهار روز از ۴۳۰۰۰ دلار به ۳۳۰۰۰ دلار سقوط کرد و ۲۳ درصد از ارزش خود را از دست داد. در 28 ژانویه، این ارز دیجیتال به 37700 دلار رسید که نزدیک به 50 درصد از بالاترین رکورد خود که در ماه نوامبر به آن رسیده بود کاهش داشت.

آیا این کاهش، بیش از حد پیش رفته است؟ شاخص قدرت نسبی بیت کوین نشان می دهد که این توکن بیش از حد فروخته شده است و نشان می دهد که برای جهش آماده است. سطوح پشتیبانی کلیدی، مانند میانگین‌های متحرک 200 و 50 روزه آن، مدت‌هاست که شکسته شده است، که نشان‌دهنده نزولی بیشتر در آینده است. برخی از تحلیلگران کف را 33000 دلار می دانند، اگرچه 29800 دلار نیز واقع بینانه است. بیت کوین در ماه ژوئیه به همین میزان سقوط کرد و سپس به نزدیک به 70000 دلار رسید.

مایک مک‌گلون، استراتژیست ارشد کالا در بلومبرگ، می‌گوید بیت‌کوین از تخفیف 50 درصدی تا میانگین متحرک 200 روزه‌اش که نقاط پایینی را در سال‌های 2018 و 2020 نشان می‌دهد، فاصله زیادی ندارد که دارندگان با آن قیمت وارد شده اند.

 

مایک مک‌گلون می‌گوید: من شاهد افزایش موج در آن سطح هستم.

 

Wilfred Daye، رئیس Securitize Capital، یک بازار دارایی دیجیتال، نیز سطح پشتیبانی را 30000 دلار می بیند. اما اگر بیت کوین بیشتر سقوط کند، توقف بعدی آن می تواند 27000 دلار باشد. این به طور کلی قیمت سر به سر برای استخراج کنندگان بیت کوین است که سکه های جدیدی را برای پردازش تراکنش ها دریافت می کنند. اگر بیت کوین تا این حد سقوط کند چه اتفاقی می افتد؟ او می‌گوید: «این یک فکر بسیار ترسناک است، زیرا می‌تواند یک «زمستان رمزنگاری» دیگر را آغاز کند، یک بخش طولانی از قیمت‌های عمیقاً رکود.

 

هفته گذشته

شلاق خورده

 

با شروع هفته، سهام سقوط کرد، اما در زمان ناهار افزایش یافت، و شاخص ها در پایان افزایش قیمت را ثبت کردند. اما یک شاخص VIX در حال رشد بر بازارها حکومت کرد. بیت کوین به زیر 33000 دلار سقوط کرد و سپس افزایش یافت. خریداران مشتاق با سقوط ارزش سهام شکست خوردند و شاخص ها را در محدوده اصلاح قرار دادند. سهام با تشکیل فدرال رزرو افزایش یافت، سپس در روز جمعه به شدت افزایش یافت. در هفتهه، شاخص به طور معجزه آسایی با 1.3% رشد به 34725.47 رسید. S&P 500 0.8% افزایش یافت و به 4431.85 رسید. و حتی نزدک کامپوزیت با افزایش 0.01 درصدی به 13770.57 رسید.

روز فدرال رزرو

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، پس از نشست تعیین نرخ، موضعی تندروانه اتخاذ کرد و گفت که فضایی برای افزایش نرخ‌ها “بدون تهدید بازار کار” وجود دارد و ممکن است نرخ‌ها در نشست مارس افزایش یابد. رشد ایالات متحده در سال 2021 به 5.7 درصد و تورم 5.8 درصد رسید.
رژه درآمد

IBM بهترین رشد فروش خود را در یک دهه در کسب و کار ابری خود به ثبت رساند، بوئینگ بی نصیب شد اما اولین جریان نقدی مثبت خود را از سال 2019 داشت، و جنرال الکتریک یک سه ماهه مناسب با برخی از مشکلات زنجیره تامین داشت. درآمدهای جانسون اند جانسون با توجه به واکسن کووید-19، 3M در ماسک های N-95، و امریکن اکسپرس با پیش بینی درآمد خوشبین افزایش یافت. تسلا یک سه ماهه رکورد داشت، اما نسبت به محدودیت های عرضه هشدار داد. اپل علیرغم مشکلات مربوط به تراشه به کار خود ادامه داد.

 

نبرد آغاز می شود.

استفان بریر 83 ساله، قاضی دادگاه عالی، گفت که بازنشسته می شود و تایید جنگ دیگری بر رمزارز ها را آغاز می کند. رئیس جمهور جو بایدن گفت که اولین زن سیاه پوست را به دادگاه معرفی خواهد کرد.

 

کمربند برای روسیه

بریتانیا مدعی شد که روسیه از یک اوکراینی طرفدار روسیه برای رهبری یک دولت دست نشانده استفاده کرده است، ایالات متحده 8500 سرباز را در حالت آماده باش قرار داد و هر دو کشور به خانواده‌های سفارت‌ها گفتند که خارج شوند. ایالات متحده و اروپا درباره تحریم‌ها، از جمله اخراج روسیه از سوئیفت، انجمن ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان، گفتگو کردند. ایالات متحده از قطر، یکی از صادرکنندگان بزرگ گاز طبیعی مایع، خواسته است تا در صورت قطع انرژی اروپا از روسیه کمک کند. تا پایان هفته، روسیه اندکی ذوب شد.