بازار سهام روز سه‌شنبه به دلیل نشانه‌هایی مبنی بر کاهش تنش بین روسیه و اوکراین در حال جهش بود.

تام اسی، بنیانگذار Sevens Report Research، می‌نویسد: کاهش تنش‌های ژئوپلیتیکی باعث ایجاد ریسک در جریان پول امروز صبح با افزایش قیمت سهام در ایالات متحده می‌شود.

 

 

خروج برخی از نیروهای روسیه از مرز اوکراین

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که تعدادی از نیروها را از اوکراین خارج کرده است. مقامات این کشور خاطرنشان کرد که به تهاجم نظامی خود ادامه خواهد داد، اما هزاران سرباز را عقب می کشد. این یک روز پس از انتشار اخباری مبنی بر آمادگی این کشور برای راه حل دیپلماتیک صورت می گیرد. در حالی که احتمال جنگ هنوز روی میز است، بازارها از آخرین تحولات نگرانی کمتری دارد.

آسودگی بازار در قیمت نفت نیز دیده شد. نفت خام WTI پس از ثبت رشد 3 درصدی در پنج روز گذشته، با 3.6 درصد کاهش به بیش از 92 دلار در هر بشکه رسید. ترس این است که تشدید تجاوزات روسیه باعث شود ایالات متحده یا اروپا تحریم هایی را بر نفت روسیه اعمال کنند و عرضه جهانی را کاهش دهد و قیمت این کالا را بالا ببرد. این امر بار بیشتری را بر دوش مصرف کنندگانی که در حال حاضر با تورم بالا دست و پنجه نرم می کنند، ایجاد می کند. همچنین می‌تواند بانک‌های مرکزی را مجبور به افزایش سریع‌تر نرخ بهره کند.

در همین حال، پول از دارایی های امن تر خارج می شد. قیمت اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری کاهش یافت و بازدهی آن را از سطح بسته شدن 1.99 درصدی روز دوشنبه به بالای 2 درصد رساند. زمانی که تنش های ژئوپلیتیکی در حال افزایش بود، بازده روز جمعه در 1.94 درصد بسته شد.

 

 

چگونه بحران اوکراین و روسیه می تواند هزینه کلی زندگی شما را بیشتر کند؟

خروج برخی از نیروهای روسیه از مرز اوکراین

دنی هیوسون، تحلیلگر کارگزار AJ Bell گفت: «این حرکت‌ها نشان‌دهنده کاهش تنش‌ها در مرز اوکراین است و ظاهراً فعلاً نیروهای روسی به پایگاه بازگشته‌اند». “سرمایه گذاران نفس راحتی کشیدند.”

 

طبق داده‌های CoinDesk، قیمت‌ها افزایش یافت و ارز دیجیتال پیشرو تقریباً 5 درصد در 24 ساعت گذشته افزایش یافت و به بیش از 44000 دلار رسید. دارایی‌های دیجیتال حساس به ریسک در میان ترس از درگیری اروپا، همزمان با سهام فروخته شده بود.